Kamikaze Saldırısı

Kamikaze Saldırısı

Kamikaze Saldırısı

Kamikaze Saldırısı

2.Dünya savaşının pasifik cephesinde japon imparatorluğu tarafından ortaya çıkan bir hava kuvvetleri saldırı taktiğidir...

Japon imparatorluğu pasifik cephesinde midway deniz muharebesinden sonra pasifikdeki adaları bir bir Amerikalılara kaptırıyordu Japonlar ise ABD'Nin savaş gemilerine karşılık vermekde zorlanıyordu bunun için bir intihar saldırı fikri ortaya çıktı bu fikir genel olarak basit bi intihar dalışı yaparak zayiat vermek gibi gözüksede stratejik olarak gelişmiş ve cesaret isteyen bu saldırı şekli için genelli avcı uçakları tercih ediliyordu (Mitshubishi Zero,Kawasaki N1 Gibi). Avcı uçaklarının tercih edilmesinin nedeni hem diğer uçaklardan daha hızlı hemde yere doğru ivme aldığında durdurulması çok zordu.Avcı uçakları bolca bombardımanla donatılıp içinde pilottan başka birşey olmaz paraşüt gibi kaçış ekipmanı bulundurmazlardı. Kamikaze saldırıları genel olarak baktığınızda başarılı bir taktiktir. Kayıplar örneğin;

Japon İmparatorluğu                                                               Müttefik Kuvvetleri(Genel olarak Pasifikte ABD İle savaşmışlardır)
1 Avcı Uçağı 1 Pilot                                                                    85 ölü, 102 yaralı, 58 kayıp Gemilerde çok ağır hasarlar hatta bazıları batmıştır.


Kamikaze saldırıları nedeniyle, savaşın bitişine kadar yaklaşık 3.000-3500 Japon kamikaze pilotu ve 7.000-10.000 fazla Birleşik Devletler deniz personeli yaşamını yitirdi.

Dalışlar genellikle az bulutlu veya bulutsuz bir gün içerisinde düzenleniyordu ve çoğunlukla, Birleşik Devletler savaş uçaklarının bulunduğu gemi güvertesi veya kaptan köşkü ile önemli toplantı alanlarının bulunduğu gemi yönetim binası hedef alınıyordu.

Müttefik askerleri ilk defa Kamikaze saldırısı ile karşılaştıklarında tamamen şaşırmışlar ve böyle bir fedakârlığın arkasındaki mantığı anlayamadıklarından Kamikaze pilotlarını “beyni yıkanmış fanatikler” olarak nitelendirmişlerdir.  Ancak Japon kültüründe yüzyıllardır aile, toplum ve vatan uğruna intihar etmek “asil bir davranış” olarak kabul ediliyordu.

Ölmek onlar için ölüm olarak değil adeta bir kahramanlık olarak nitelendiriliyordu...

Asteğmen Kiyoshi Ogawa 11 Mayıs 1945 tarihinde uçağı ile ABD savaş gemisi USS Bunker Hill'e intihar dalışı gerçekleştirmiş 22 yaşındaki Japon Kamikaze Pilotu.

Ölüme Gülümseyerek gitmek ne büyük ne onurlu bir davranış!                                                 

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow