Somme Muharebesi

Somme Muharebesi

Somme Muharebesi 1 Temmuz 1916-18 Kasım 1916

I. Dünya Savaşı'nın Batı Cephesi'ndeki en büyük muharebelerden biriydi . 1 Temmuz 1916'da Alman mevzilerine karşı büyük bir İngiliz - Fransız ortak saldırısının bir parçası olarak başladı. Aynı yılın 18 Kasım'ında askeri bir karara varılmadan kesildi. Bir milyondan fazla askerin öldürülmesi, yaralanması ve kaybolmasıyla, Doğu Cephesi'nin Brusilov Taarruzu'na yakın kayıplarla Batı Cephesi'ndeki I. Dünya Savaşı sırasındaki en maliyetli savaştı .

İngiliz Ordusu, Thiepval felaketinden bir takım dersler aldı. Bunlardan biri, Alman makineli tüfek mevzilerini ortadan kaldırmak için kendi piyadelerinin ilerleyişini gezgin bir "ateş grubu" ile kapatmayı amaçlayan mobil topçu barajının henüz nispeten yeni kullanımıydı. Öte yandan, yedi günlük topçu hazırlığı, Alman mevzilerinin nihayet bir saldırı için hazır olması nedeniyle beklenen başarıya sahip olmadı, aksine, derinlerdeki ağır bombardımandan büyük ölçüde kurtulan savunmacıları hazırladılar. Daha önce yaklaşmakta olan büyük bir İngiliz saldırısı için sığınak sistemlerinden. Topçuların etkinliğine körü körüne güven, savaş keşiflerinden kapsamlı bir şekilde feragat etti ve komutan generallerin değişen askeri durumlara karşı katı tavırları, İngilizlerin başarısızlığının ana nedenleriydi. Sonraki süreçte İngilizler bu hataları tekrarlamamaya çalıştılar.

 

Temmuz ortasında, General Birdwood komutasındaki I.  ANZAC Kolordusu , Pozières yakınlarında güneydoğu cephesine getirildi ve III. kolordu kapalı Bu noktada İngiliz stratejisi, 1 Temmuz'daki İngiliz saldırısından sağ kurtulan Thiepval'in daha kuzeyindeki Alman mevzilerine bir kanat saldırısının başlatılabileceği Pozières köyünün doğusundaki sırtı ele geçirmeye odaklandı. Bu savaş sırasında, General Friedrich Sixt von Armin komutasındaki Alman IV. Kolordu Genel Komutanlığı, Bapaume'nin güneybatısındaki bölgeyi ele geçirdi . 7. bölüm şimdi zor durumdaki Pozières'i savundu. Gece yürüyüşüne çıkarılan 8. Tümen , kayıp Delville Ormanı'nı geri almak için karşı saldırıya geçti. En azından İngiliz rezervleri çok yavaş ilerlediğinden, belirleyici atılım bu şekilde önlenebilirdi, böylece cephe Alman tarafında tekrar istikrara kavuşabilirdi.

Büyük çaplı malzeme savaşı, General Haig'in umduğu gibi Alman ordusunun tamamen yıpranmasına yol açmadı. Bununla birlikte, birliklerin şu anda göze çarpan aşırı eforu ve bu arada deneyimli subayların ve görevlendirilmemiş subayların açık eksikliği nedeniyle, Alman liderliği ve birliklerinde savaşın muzaffer sonucu hakkında şüpheler ortaya çıktı. Alman cephesi Somme'de birkaç kilometre geri itildi, ancak Müttefikler fethettikleri bölgeyi daha sonraki taarruzlar için bir başlangıç ​​noktası olarak kullanamadılar. 1917'nin başında, Alman birlikleri, Cambrai ve St. Quentin'den önce , yoğun olarak geliştirilmiş Siegfried Hattı'na çekildi ve serbest bıraktıkları bölgeyi kazdılar.

maddi savaşlar1916 savaş yılı, Alman ordusunun kendisini batı cephesinde savunma ile sınırlamak zorunda kalması anlamına geliyordu. Öte yandan, İtilaf Devletleri'nin yaz sonundan 1916'nın sonuna kadar yürüttüğü bir saldırı sayesinde, Müttefiklerin yanında savaşa yeni girmiş olan Romanya büyük ölçüde fethedildi. Bu, Romanya cephesine de müdahale etmek zorunda kalan Rusya'nın daha da zayıflamasına katkıda bulundu. Ayrıca 1917'de Müttefikler, Alman batı cephesinde birkaç saldırı gerçekleştirebildiler. Alman ordusu, Somme Muharebesi'ndeki tecrübesinin bir sonucu olarak, düşman birliklerini kendi siper sistemine daha derine çekmek için daha az askerle ön hatlarını işgal etmeye ve saldırı durumunda cephenin bölümlerinden vazgeçmeye başladı. Daha sonra Alman müdahale birlikleri tarafından bir karşı saldırı gerçekleştirildi.

NOT:Nazi Almanyası Führer'i Adolf Hitler'de bu savaşta onbaşı olarak yer almış ve bacağından yaralanmıştır.

Bu Savaşta Britanya kuvvetleri 420.000,Fransız kuvetleri 200.000 Alman İmparatorluğu İse 400.000 ila 600.000 arası kayıp verdi.Toplamda 1 Milyona yakın insan kaybıyla sonuçlanan muharebe Almanların güçlü savunmasının zaferiyle sonuçlandı

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow